Mi történt a múzsákkal, amikor véget ért a szerelem?
Léda, Csinszka, Szendrey Júlia, Sárvári Anna, Gyarmati Fanni - hosszú ideig adtak erőt és ihletet a legnagyobb íróknak, költőknek. A szerelem azonban egyszer csak véget ért, és az egykor múzsaként virágzó nőknek valahogyan helyt kell állniuk. A tankönyvek már kevésbé beszélnek arról, hogy mi történt Szendrey Júliával, miután visszautasította „a nemzet özvegye” szerepet, vagy hogy miért nem állt szóba egymással Babits felesége és lánya a költő halála után. Ha azonban alaposan kutatunk a levéltárakban, akkor izgalmas történetek tárulhatnak elénk - ezt tette Bálint Lilla újságíró is, a Múzsák a csók után című kötet írója, akinek nyomán most húsz magyar ihletforrás nem mindennapi élettörténetébe nyerhetünk bepillantást.
Bálint Lilla újságíró és irodalomterapeuta már egészen fiatal kora óta érdeklődik a múlt századi magyar írók és művészek élete iránt, tollából számos cikk született a Dívány.hu magazinba. Alapos kutatómunka után most egy izgalmas könyvben tárja fel, hogyan alakult azon nők élete, akik ismert írók, költők, művészemberek szerelmei voltak.
“Azt szerettem volna elérni, hogy ezek a mindennapi és nem mindennapi gondokkal küszködő nők láthatóvá váljanak, és ne csak egy lábjegyzetként ismerjük a fiók mélyén porosodó irodalomkönyvből” - fogalmazta meg a kötet célját a szerző. Az olykor felemelő, máskor tragikus női sorsokat megismervén az olvasó számára hamar kiderül, hogy a halhatatlanságnak bizony ára van, a fizetőeszköz pedig sokszor a személyes boldogság.
Az ismert énekesnő és színész, Péterfy Bori már olvasta a frissen megjelent kötetet, és eképpen vélekedik arról: “Nagyon felkavaró és tanulságos Bálint Lilla könyvét olvasni. Eszembe jutnak közben a történetek a saját családomból, a dédanyáim, a nagyanyáim, és mindig arra gondolok, hogy azt a sok tehetséget, elfojtott vágyat, tanulást, kíváncsiságot mind-mind itt őrzöm magamban. És amikor színpadon vagyok, vagy írhatok, alkothatok (mert nekem megadatott a lehetőség), akkor ott vannak mind mögöttem, helyettük és értük is csinálom. És ez hihetetlenül sok erőt tud adni.”