Fellebezésnek helye nincs - megjelent a Leporolt akták

2024-10-29

“Miért várták meg Darvas Iván letartóztatásával a filmforgatás végét? Mit mondott Nagy Imre az utolsó szó jogán? Igazat adott-e a bíró annak a papucskészítőnek, aki szerint Molnár Ferenc róla mintázta Nemecsek Ernőt?” – Sereg András újságíró olyan 40 bírósági ügyet rendezett egy kötetbe, amelyek gyakorlatilag leképezik a XX. századi magyar történelmet – a világháborútól egészen a rendszerváltozásig. 

Sereg András jogi szakújságíró korábban a Népszabadságban publikált, ezt követően az Alkotmánybíróság sajtófőnökeként dolgozott. 2020 óta jelennek meg írásai az Indexen. Hatodik, és egyben legújabb könyve a Leporolt akták – Perben a XX. századdal címet viseli, és negyven bírósági ügyön át mutatja be történelmünket az első világháborútól a rendszerváltozás utáni évekig. 

 A kötetben olyan izgalmas kérdéseknek jár utána, mint például, hogy miért kellett jegyet váltani Szálasi büntetőperére, hogy tényleg rendőrspicli volt-e egy korszak névadója, Kádár János, vagy hogy hogyan végződött az a per, amelyet Bujtor István indított Molnár Gál Péter színikritikus ellen, mert szerinte felelős volt féltestvére, Latinovits Zoltán öngyilkosságáért.

A Leporolt akták politikai indíttatású és köztörvényes bírósági ügyeket is bemutat. A legtöbb per főszereplője már az eljárás előtt ismert személy volt (Károlyi Mihály, Szálasi Ferenc, Mindszenty József, Rákosi Mátyás, Kádár János, Rajk László, Nagy Imre stb.), míg mások az ellenük folytatott büntetőeljárás által váltak közismertté (Matuska Szilveszter, Mansfeld Péter, Onódy Lajos, Demeter Béla, Pusoma Dénes, Tocsik Márta stb.). A válogatásban helyet kaptak olyan neves írók, művészek, tudósok igazságszolgáltatási ügyei is, mint például Horger Antal, Darvas Iván, Hollós Korvin Lajos vagy Latinovits Zoltán.

“A bírósági perek nemcsak az igazságszolgáltatásnak, hanem az adott történelmi időszaknak is hű lenyomatai. Tükröt állítanak a kortársak elé, de felfedik a politikai hatalom mozgatórugóit is. Mert sokat elárul a korról, hogy kik ellen és milyen ügyekben emelnek vádat, ahogy az is beszédes, hogyan tálalják mindezt a közvéleménynek” – írja a szerző az előszóban. 

A válogatás, amely műfajánál fogva is szubjektív természetű, lépésről lépésre, egymással is összefüggő bírósági ügyek láncolatán keresztül, sajátos szemszögből mutatja be az olvasónak a XX. századi magyar történelem nevezetes és kevésbé ismert eseményeit.

Hirdetnék